Zena, Lift-top Cocktail Table, Castered
Midcentury modern meets glam in the Zena Lift-Top Cocktail Table. Full of function, this Cocktail Table allows you to work or dine in your living room with a simple pull of the top. The canted chrome legs are complemented with a white finish for a silhouette that is neutral but not boring. Four casters move the table with ease, out of the way of reclining furniture or just merely to clean around. Ample storage for living room essentials is available with the bottom shelf and under the lift-top. Great looking and full of function, Zena is a great centerpiece to any modern living room
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted of engineered woods, chrome plated iron and plastic | Yes |
|---|---|
| Lift-Top Cocktail offers convenient, adjustable height for comfortable working or dining in your living room | Yes |
| Cocktail Table is castered so that it can be easily moved around the room to accommodate different seating arrangements or to create more space when needed | Yes |
| Storage compartment under the lift-top stores remotes and other living room essentials close at hand | Yes |
| Bottom shelf adds exceptional structural stability while also providing space for storage or display area | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural white finish for a neutral complement to any decor | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| Product Size | 47.25 x 23.5 x 21.25-28.75 in |
| Dimensions | 23.5 × 47.25 × 21.25 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Zena |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Carson Coffee Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Darsa Cocktail Table
Stowe Coffee Table
Atlas Coffee Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Santa Fe Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.