Americana Modern Dining Dining Chair Spindle Back (2/ctn Sold In Pairs)
Bring a touch of vintage charm to your dining area with the spindle back dining chair. with its handsome cotton finish, this chair is sure to make a statement in your home. The shaped wood seat finished in Weathered Natural is not only stylish, but also exceedingly comfortable, making it the perfect place to sit and enjoy a meal. The classic spindle-back design of the chair adds and element of updated vintage charm, making it a timeless piece for any home. The solid, tapered wood legs provide both style and strength. Designed to complement today’s dining tables, the spindle back dining chair is the perfect choice for anyone looking to add a touch of simple elegance to their dining area.
Product Details
| Handsome hand-painted finish in custom, on-trend shade of Cotton | Yes |
|---|---|
| Shaped wood seat finished in Weathered Natural is exceedingly comfortable | Yes |
| Classic spindle-back design adds an element of updated vintage charm | Yes |
| Features solid, tapered wood legs for style and strength | Yes |
| Sized to complement today’s dining tables | Yes |
| Dimensions | 23 × 21 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Detail Color | Cotton |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Americana Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana Modern Bedroom Queen 5/0 Platform Bed (1150hbw_pad/1150fb / 115066r)
Americana Modern – Denim Cocktail Table
Americana Modern – Dove 92″ Tv Console
Americana Modern Dining Bench Upholstered 58″
Americana Modern Dining Swivel Barstool Spindle Back
Americana Modern Dining Dining Chair Host (2/ctn Sold In Pairs)
Americana Modern Dining Buffet Server 66″ X 19″ With Quartz Insert
Americana Modern – Cotton Etagere Bookcase
Americana Modern – Dove Workstation With Led Light
Americana Modern – Denim Etagere Bookcase
Americana Modern – Denim End Table
Americana Modern Dining Round Dining Table 48-66″ (18″ Leaf)
Duarte Solid Wood Bench
Marquez 24″ Wooden Bench
Cole Dining Chair
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.