Americana Modern – Denim Etagere Bookcase
Perfect on it its own or bunched together for impact, the Americana Modern Étagère Bookcase is a design essential. Featured in a denim finish with contrasting wood-grain shelves, it offers generous space for display and storage. From books and accessories to favorite photos, you’ll love how they look in this stylish bookcase.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Custom Painted Finish with contrasting Sable wood shelves | Yes |
|---|---|
| Levelers included to easily level and align your furniture | Yes |
| Fixed shelf storage openings | Yes |
| Decorative and supportive cross members on sides and back of bookcase | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Finish colors vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in person. | Yes |
| Dimensions | 14 × 32 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Blue |
| Detail Color | Denim |
| Style | Transitional |
| Collection | Americana Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana Modern – Dove Etagere Bookcase
Americana Modern – Cotton Chairside Table
Americana Modern Bedroom 2 Door Chest With 7 Drawers & Workstation
Americana Modern – Denim 92″ Tv Console
Americana Modern – Dove 92″ Tv Console With Hutch, Backpanel & Led Lights
Americana Modern – Denim 63″ Tv Console
Americana Modern Dining Bench Upholstered 58″
Americana Modern Dining Bar Stool 30″
Americana Modern Bedroom King 6/6 Shelter Bed
Americana Modern – Dove Functional File With Power Center
Americana Modern – Denim 92″ Tv Console With Hutch & Led Lights
Americana Modern – Cotton End Table
Brambleton Bookcase
Sterling Bookcase
Tatum Etagere
Adrienne Bookcase
Sandy Shores Etagere
Apollo Etagere
Brambleton Small Bookshelf
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Jasper Etagere
Declan Etagere
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.