Americana Modern – Denim Chairside Table
The ultimate addition to any chair or sofa, the Americana Modern Chairside Table adds style and function to a space. Crafted in a denim finish with contrasting wood-grain top, it features adjustable display shelves and a closed compartment for storage. Charging your devices has never been more convenient than with its power center featuring dual AC and USB outlets.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
Product Details
| Custom Painted Finish with contrasting Sable wood top | Yes |
|---|---|
| Levelers included to easily level and align your furniture | Yes |
| Power Center with Dual AC outlets and USB | Yes |
| Adjustable wood shelves for design flexibility | Yes |
| Wood Door | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Finish colors vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in person. | Yes |
| Dimensions | 28 × 18 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Blue |
| Detail Color | Denim |
| Style | Transitional |
| Collection | Americana Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana Modern Bedroom King 6/6 Shelter Bed
Americana Modern Dining Buffet Server 66″ X 19″ With Quartz Insert
Americana Modern Bedroom 2 Door Chest With 7 Drawers & Workstation
Americana Modern – Dove Workstation With Led Light
Americana Modern – Cotton Chairside Table
Americana Modern – Dove Cocktail Table
Americana Modern – Cotton 76″ Tv Console
Americana Modern – Denim 63″ Tv Console
Americana Modern Dining Counter Chair Upholstered (2/ctn Sold In Pairs)
Americana Modern – Dove Functional File With Power Center
Americana Modern Bedroom 6 Drawer Chest
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Eden Accent Table
Milo Accent Table
Perrine White Accent Table
Moro 1 Drawer Chairside Table
Albion Side Table
Balam Chairside Table
Catalina Side Table
Thea Accent Table
Perrine Wood Chairside Table
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 17 × 23 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Lanita Side Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.