Banyon Bay Bench
The Banyon Bay Bench combines natural materials with a contemporary design. Crafted from white oak solids, oak veneers, and finished top-grain leather in a sunbleached tone, this bench adds an element of modern sophistication to your bedroom. The multi-step Desert Oak finish, with wire-brushing and cerusing, enhances its texture. The bench features a long rectangle shape with open ends and a channeled leather seat, providing both comfort and style. It’s a versatile piece that can be placed at the foot of the bed or used as extra seating in a bedroom or hallway.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 21.88 |
|---|---|
| Carton Length | 14.88 |
| Carton Weight | 87.44 |
| Carton Width | 63.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.00 |
| Leather | Sunbleached (Finished Top Grain) |
| Leather Type | Finished |
| Material Description | White Oak Solids, Oak Veneers and Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HF-SUNBLEACHED-SC |
| Style | Modern/Contemporary |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire-brushing and cerusing |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 71.65 |
| Image Role Data | {“6081_90019_82_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6081_90019_82_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6081_90019_82_top”:[“Top Silo Image 1″],”6081_90019_82_straight_silo”: |
| Weight | 71.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Panel Headboard
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Bedroom Banyon Bay 5/0-6/6 Panel Rails
Banyon Bay California King Panel Bed
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Footboard
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Headboard
Bedroom Banyon Bay 5/0 Upholstered Headboard
Banyon Bay Console Table
Banyon Bay End Table
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Headboard
Banyon Bay Three Drawer Nightstand
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Footboard
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.