Banyon Bay Two Drawer Nightstand
The Banyon Bay Two Drawer Nightstand offers a balance of function and design. With its light Desert Oak finish, this nightstand features white oak solids and oak veneers with tempered glass. The multi-step finish includes wire-brushing and cerusing for added texture, while stainless steel custom bar hardware adds a modern touch. It has two drawers with oak veneer bottoms, an open storage area beneath the glass top, and an open side design, offering stylish storage for your essentials. Perfect for contemporary bedrooms, this nightstand enhances your space with a sleek and refined look.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOak veneer drawer bottomsGlass topOpen storage space above drawers underneath glass topOpen side designFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusingHardware: Stainless steel custom bar hardware features a soft Bru | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 28.75 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 51.00 |
| Carton Width | 37.25 |
| Clearance | 10.625 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 27.5W x 11.5D x 3.5H |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Solids, Oak Veneers and Tempered Glass |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 40 |
| Image Role Data | {“6081_90116_82_detail1”:[“Detail Image 1″],”6081_90116_82_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6081_90116_82_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6081_90116_82_top”:[“Top Si |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Footboard
Banyon Bay Five Drawer Dresser
Banyon Bay Queen Panel Bed
Banyon Bay California King Panel Bed
Casual Dining Banyon Bay Round Dining Table Top
Banyon Bay Seven Drawer Dresser
Banyon Bay California King Panel Bed
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Banyon Bay Round Dining Table with One 18-inch Leaf
Banyon Bay Upholstered Host Chair
Banyon Bay Accent Table
Banyon Bay King Panel Bed
Parota 2 Drawer Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Linea Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Warner Three Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Menton Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.