Banyon Bay Round Dining Table with One 18-inch Leaf
The Banyon Bay Round Dining Table combines modern lines with natural materials for a casual yet elegant look. This white oak table features one 18-inch leaf that extends the table to 72 inches long, making it perfect for both intimate and larger dining gatherings. The open pedestal base provides sturdy support, while the Desert Oak finish adds warmth with its wire-brushed and cerused details. The Banyon Bay collection’s youthful and eclectic design makes this table a standout piece in any home.
Product Details
| Primary Materials | White Oak Solids and Oak Veneers |
|---|---|
| Includes table top and baseRound shapeOne 18-inch leafTable extends to 72-inches long with leafOpen pedestal baseFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusingDistressed Finished: Wire-brushing and cerusing | Yes |
| Finish | The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusing |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Leaves | 1 |
| Leaf Width | 18 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Footboard
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Panel Headboard
Banyon Bay Three Drawer Nightstand
Banyon Bay Bench
Banyon Bay Counter Stool
Banyon Bay Eight Drawer Dresser
Banyon Bay King Upholstered Bed
Casual Dining Banyon Bay Round Dining Table Top
Bedroom Banyon Bay 6/0 Panel Rails
Banyon Bay King Panel Bed
Banyon Bay Gathering Table
Banyon Bay Round Mirror
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Taos Dining Table
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Natural Parota Round Table top
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Rhett 96″ Dining Table
Draper Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.