Banyon Bay Rectangle Dining Table with Two 20-inch Leaves
The Banyon Bay Rectangle Dining Table features a versatile design perfect for both small and large gatherings. It includes two 20-inch leaves, extending the table to 121 inches in length. Crafted from white oak solids and veneers in a Desert Oak finish, this modern table boasts double open pedestals and a stretcher for both stability and aesthetic appeal. The multi-step finishing process, which includes wire-brushing and cerusing, provides a rich texture that enhances its contemporary look. Ideal for casual or formal dining, this table is a great addition to urban, coastal, or mountain settings.
Product Details
| Primary Materials | White Oak Solids and Oak Veneers |
|---|---|
| Two 20-inch leavesTable extends to 121-inches long with leavesDouble open pedestals with a stretcherFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusingDistressed Finished: Wire-brushing and cerusing | Yes |
| Finish | The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusing |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Leaves | 2 |
| Leaf Width | 20 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 273.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 81 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Banyon Bay 5/0-6/6 Panel Rails
Banyon Bay Buffet
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Panel Footboard
Banyon Bay King Upholstered Bed
Banyon Bay Queen Panel Bed
Casual Dining Banyon Bay Round Dining Table Base
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Footboard
Banyon Bay King Panel Bed
Banyon Bay End Table
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Banyon Bay Eight Drawer Dresser
Banyon Bay Bench
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Natural Parota Round Table base
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Natural Parota Round Table top
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Taos Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Horizons Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.