Bayside Bench | Black
The Bayside Dining Collection offers simple lines, timeless modern style, designed to fit today’s contemporary homes. Constructed of Solid Ash and Ash Veneer. Available in two classic finishes – Black or White. The unique bar pull hardware has a light, distressed bronze finish.
Product Details
| Offered in Black and White Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Ash and Select Hardwoods | Yes |
| Timeless Modern Style | Yes |
| Bar pull hardware w/light bronze finish | Yes |
| Solid Wood Seat | Yes |
| Construction | Solid Ash and Ash Veneer |
| Product Dimensions | 56x15x18 |
| Weight | 35 Lbs. |
| Cube | 4.55 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Black |
| Collection | Bayside |
| Product Cube | 4.55 |
| Carton Weight | 41.8 |
| Product Weight | 35.2 |
| Color Code | BLK |
| Color Name | Black |
| Carton Dimensions | 59.52×18.58×8.07 |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 56 × 18 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Bayside_bench_blk_by Ch 5615b Black C |
| Style | Modern |
| Collection | Bayside |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bayside Ladder Chair | White
Bayside Chest | White
Bayside Gentleman’s Chest | Black
Bayside Mirror | White
Bayside Bench | White
Bayside Ladder Chair | Black
Bayside King Bed | Black
Bayside Sideboard | White
Bayside Sideboard | Black
Bayside Mirror | Black
Bayside Windsor Chair | White
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.