Ciao Bella Spindle Back Arm Chair
With a casual chic spin on classic European farmhouse and cottage style, the graceful silhouette of the Ciao Bella Spindle Back Arm Chair is destined to be a favorite of family and guests alike. The compelling Speckled Gray finish with hand-distressing adds to the charm and versatility.
Product Details
| Arm Height | 24.5 |
|---|---|
| Carton Height | 53.00 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 39.05 |
| Carton Width | 27.75 |
| Depth | 25.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 43.25 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods |
| Material Filter | Wood |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19.75 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 24.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, wormholes, emulsion, multi-layer rub-through, spatter, water marks, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 17.6 |
| Image Role Data | {“5805_75206_85_301_96_room”:[“Room Image 1″],”5805_75301_96_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_75301_96_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”]} |
| Weight | 17.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 24.25 × 43.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ciao Bella King Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Ciao Bella Entertainment Console
Ciao Bella Spindle Back Bar Stool-Speckled Gray
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Black
Ciao Bella Telephone Table
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Top w/ 2-18in Leaves
Ciao Bella Narrow Console
Ciao Bella Spindle Back Side Chair
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Speckled Gray
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Duarte Solid Wood Bench
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Cole Dining Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.