Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Inspired by European farmhouses, the 6-drawer Ciao Bella Chest reflects a simpler lifestyle. The exquisite black finish with multi-layer rub-through makes the chest look like it is been passed down through generations. A pull-out garment rod on either side of the case just above the top drawer provides a convenient space to hang frequently-used items or to lay out your clothes for early-morning departures. There is a drop-in felt liner in the top drawer, and the bottom drawer is cedar lined. Burnished brass hardware adds the finishing touch of style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerWood-on-wood drawer guidesPull-out garment rod on either side of case just above top drawerPull-outs have round face for clothes hangersPull-outs are 8-inchesFinish: Black finishHardware: | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90010-95 |
| Carton Height | 62.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 275.00 |
| Carton Width | 48.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 37.75W x 15.25D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 58.75 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 45.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 242 |
| Image Role Data | {“5805_90010_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_90010_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_90010_99_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5805_90010_99_top”:[“Top |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 45 × 58.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Spindle Back Side Chair
Ciao Bella Narrow Console
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Black
Ciao Bella Rectangular End Table
Ciao Bella Display Cabinet- Natural
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Top w/ 2-18in Leaves
Ciao Bella Bench
Ciao Bella Display Cabinet- Black
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Gray
Serenity Five Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Tribeca Door Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
5 Drawer Chest 6441CHT
Prado Tall Drawer Chest
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Modulum Tall Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Cornelia Tall Drawer Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Monolith Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.