Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Black
Rustic and romantic, the two-drawer Ciao Bella Nightstand will bring a European farmhouse ambience to your bedroom retreat. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the nightstand is finished an exquisite soft black finish that is layered and distressed to look like it is aged gracefully through the decades. Features include a drop-in felt liner in the top drawer, cedar-lined bottom drawer, a cord clip on the back and a 3-plug outlet with USB port for charging electronics.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90016-95 |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 112.20 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27.5W x 10.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 90.2 |
| Image Role Data | {“5805_90016_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90016_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_90866_99_016_002_99_004_00_room”:[“Room Image 2″],”5805_90016_99_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angl |
| Weight | 90.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 34 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ciao Bella Upholstered Back Side Chair
Ciao Bella King Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Wardrobe
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Ciao Bella Upholstered Back Side Chair
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Ciao Bella 84in Trestle Table with 2-18in Leaves-Natural/Gray
Ciao Bella Entertainment Console
Ciao Bella Display Cabinet- Black
Ciao Bella Cal King Upholstered Bed- Speckled Gray
Foundations Nightstand
Tribeca Nightstand
Menton Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Antique 2 Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Linea Nightstand
Tribeca Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Balam 2 Drawer, Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.