Ciao Bella Display Cabinet- Black
The striking silhouette of the two-door Ciao Bella Display Cabinet with wood-framed beveled glass doors will bring the character of European farmhouses to your home. Crafted of Pine, Poplar and Hardwood Solids with Maple and Pine Veneers, the exquisite black finish looks like it has aged through generations. As practical as it is pretty, the display cabinet has 2 adjustable wood-framed glass shelves and one fixed wood-framed glass shelf. The burnished brass hardware is tear-drop shaped.
Product Details
| Alternate Finish Items | 5805-75906-85 |
|---|---|
| Carton Height | 84.00 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 292.60 |
| Carton Width | 58.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 80.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple and Pine Veneers with Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 235.4 |
| Image Role Data | {“5805_75906_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_75200_80_300_310_906_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_75906_99_room”:[“Room Image 2″],”5805_75906_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”] |
| Weight | 235.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 54 × 80 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ciao Bella Cal King Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Upholstered Back Arm Chair
Ciao Bella Flip-Top Console
Ciao Bella Cocktail Table
Ciao Bella Wardrobe
Ciao Bella King Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Bench
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Black
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Top w/ 2-18in Leaves
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Ciao Bella Rectangular End Table
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Albion Sideboard
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Jarvis Server
Caspar Iron Four Door Cabinet
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.