Ciao Bella Bench
Add vintage elegance and extra seating to your dining table, the foot of your bed, your hallway or family room with this versatile Ciao Bella Bench. The unique harp-shaped legs form a beautiful base, along with a burnished brass stretcher. The exquisite black finish has multi-layered rub-through, giving the appearance it is aged gracefully through the decades. The lay-on cushion in Tuscan White is button tufted on one side with French Primitive tufting on the other side for comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 14.50 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 111.00 |
| Carton Width | 77.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Tuscan White; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner). |
| Height | 22.75 |
| Material Description | Maple Veneer, Fabric and Metal |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-5805-Tuscan-Wh-SC |
| Metal Distressing | No |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 300 |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 91 |
| Image Role Data | {“5805_90019_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90866_96_017_87_019_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_75200_85_300_310_85_90019_99_room”:[“Room Image 2″],”5805_90019_99_room”:[“Room Image 3”], |
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 22.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Black
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Ciao Bella Buffet
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Gray
Ciao Bella Cocktail Table
Ciao Bella Display Cabinet- Natural
Ciao Bella Spindle Back Side Chair
Ciao Bella Upholstered Back Side Chair
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Spindle Back Arm Chair
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Speckled Gray
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Tribeca Dining Chair
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.