Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Rustic and romantic, the two-drawer Ciao Bella Nightstand will bring a European farmhouse ambience to your bedroom retreat. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the nightstand is finished in Time Worn Gray, a layered and distressed finish that looks like it is aged gracefully through the decades. Features include a drop-in felt liner in the top drawer, cedar-lined bottom drawer, a cord clip on the back and a 3-plug outlet with USB port for charging electronics.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90016-99 |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 112.20 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27.5W x 10.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, emulsion, multi-layer rub-through, spatter, water marks, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 90.2 |
| Image Role Data | {“5805_90016_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90016_95_room”:[“Room Image 1″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 2″],”5805_90016_95_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 90.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 34 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ciao Bella Cal King Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Display Cabinet- Black
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Black
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Black
Ciao Bella Upholstered Back Side Chair
Ciao Bella Metal Arm Chair
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Black
Ciao Bella Flip-Top Console
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-White
Ciao Bella Cal King Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Cocktail Table
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Menton Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Linea Nightstand
Balam 2 Drawer, Nightstand
Tribeca Nightstand
Foundations Nightstand
Foundations Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.