Ciao Bella Bachelors Chest
Romantic and rustic, the Ciao Bella Bachelors Chest is loaded with character, pairing the soft neutral Maple rub-off finish on the body with a Time Worn Grey accent finish on the scalloped outer edges and feet for a charming touch. The 3-drawer chest features a cedar-lined bottom drawer, 3-plug electrical outlet with USB port for charging electronics. Crafted of Poplar and Hardwood Solis with Maple Veneer.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.75W x 11D x 6H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 26.75W x 13D x 5.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Carton Height | 36.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 159.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, rock, wormholes, multi-layer rub-through, water marks, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 133 |
| Image Role Data | {“5805_90017_87_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90866_96_017_87_019_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_90017_87_room”:[“Room Image 2″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 3”], |
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ciao Bella Rectangular End Table
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Gray
Ciao Bella Friendship Table- Flaky White/Black
Ciao Bella Upholstered Back Side Chair
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Cocktail Table
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Black
Ciao Bella Buffet
Ciao Bella King Upholstered Bed- Black
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Top w/ 2-18in Leaves
Ciao Bella Display Cabinet- Black
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Serenity Five Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Parota 5 Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Skylar Door Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
Ellis Door Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.