Lindon D5570-79 Arm Bench w/Low Back
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 52.13″W x 19.13″D x 24″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 132.41cm W x 48.59cm D x 60.96cm H |
| Construction & Features | wood seat, arms and slat back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 500 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.13 × 52.13 × 24 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Belgian Wheat and Coffee Bean, Burnished Brass, Clear Glass, Natural Paper Cord, Sauve Blanco Fabric, Sauve Pebble Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Lindon D5570 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lindon D5570-62W Dining Side Chair w/White Upholstered Seat (2/ctn)
Lindon D5570-73W Dining Arm Chair w/White Uph.Seat & Back (2/ctn)
Lindon D5570-21 Trestle Dining Table
Lindon D5570-62G Dining Side Chair w/Grey Upholstered Seat (2/ctn)
Lindon D5570-73G Dining Arm Chair w/Grey Uph.Seat & Back (2/ctn)
Lindon D5570-60D Dark Dining Side Chair (2/ctn)
Lindon D5570-14 Buffet
Lindon D5570-01B Two Tone Dining Cabinet
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 72 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Belgian Wheat and Coffee Bean, Burnished Brass, Clear Glass, Natural Paper Cord, Sauve Blanco Fabric, Sauve Pebble Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Lindon D5570 |
| Features | Storage |
Lindon D5570-64 Dining Side Chair w/Paper Cord Seat (2/ctn)
Lindon D5570-20 Rectangular Dining Table
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Parota Wooden Chair
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tribeca Dining Chair
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Cole Dining Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.