Lindon D5570-73G Dining Arm Chair w/Grey Uph.Seat & Back (2/ctn)
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 23.75″W x 24.13″D x 37.25″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 60.33cm W x 61.29cm D x 94.61cm H |
| Construction & Features | upholstered seat, arms and back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.13 × 23.75 × 37.25 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Belgian Wheat and Coffee Bean, Burnished Brass, Clear Glass, Natural Paper Cord, Sauve Blanco Fabric, Sauve Pebble Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Lindon D5570 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lindon D5570-73W Dining Arm Chair w/White Uph.Seat & Back (2/ctn)
Lindon D5570-14 Buffet
Lindon D5570-21 Trestle Dining Table
Lindon D5570-60D Dark Dining Side Chair (2/ctn)
Lindon D5570-20 Rectangular Dining Table
Lindon D5570-62W Dining Side Chair w/White Upholstered Seat (2/ctn)
Lindon D5570-62G Dining Side Chair w/Grey Upholstered Seat (2/ctn)
Lindon D5570-01B Two Tone Dining Cabinet
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 72 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Belgian Wheat and Coffee Bean, Burnished Brass, Clear Glass, Natural Paper Cord, Sauve Blanco Fabric, Sauve Pebble Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Lindon D5570 |
| Features | Storage |
Lindon D5570-64 Dining Side Chair w/Paper Cord Seat (2/ctn)
Lindon D5570-79 Arm Bench w/Low Back
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marquez 24″ Wooden Bench
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.