Lindon D5570-01B Two Tone Dining Cabinet
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 40″W x 17″D x 72″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 43.18cm D x 182.88cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered glass doors on top ; 2 adj. wood shelves w/plate grooves behind the doors |
| Construction & Features | 2 wine storage drawers and 2 felt lined drawers behind the 2 bottom wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | metal base |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 72 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Belgian Wheat and Coffee Bean, Burnished Brass, Clear Glass, Natural Paper Cord, Sauve Blanco Fabric, Sauve Pebble Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Lindon D5570 |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lindon D5570-21 Trestle Dining Table
Lindon D5570-14 Buffet
Lindon D5570-62G Dining Side Chair w/Grey Upholstered Seat (2/ctn)
Lindon D5570-73W Dining Arm Chair w/White Uph.Seat & Back (2/ctn)
Lindon D5570-60D Dark Dining Side Chair (2/ctn)
Lindon D5570-79 Arm Bench w/Low Back
Lindon D5570-62W Dining Side Chair w/White Upholstered Seat (2/ctn)
Lindon D5570-73G Dining Arm Chair w/Grey Uph.Seat & Back (2/ctn)
Lindon D5570-64 Dining Side Chair w/Paper Cord Seat (2/ctn)
Lindon D5570-20 Rectangular Dining Table
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Caspar Iron Four Door Cabinet
Keir Four Door Cabinet
Mirabelle Buffet
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Kali Iron Four Door Cabinet
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-14 Buffet
Payson Buffet
| Dimensions | 19 × 64 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.