Lorelei D5893-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 20″W x 23.63″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.8cm W x 60.02cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and back |
| Construction & Features | floor protectors |
Additional information
Additional information
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.63 × 20 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | A3140-2A (Sandshell) CO Fabric, Misty Cloud |
| Style | Transitional |
| Collection | Lorelei D5893 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5893-63
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Magnussen Home, Misty Cloud, A3140-2A (Sandshell) CO Fabric
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lorelei D5893-24 54″ Round Dining Table
Lorelei Wood 54″ Round Dining Table Top SU
Lorelei D5893-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Lorelei D5893-20 Rectangular Dining Table
Lorelei D5893-12 Sideboard
| Weight | 180.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 35.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | A3140-2A (Sandshell) CO Fabric, Misty Cloud |
| Style | Transitional |
| Collection | Lorelei D5893 |
| Features | Storage |
Lorelei D5893-15 Server
Lorelei Wood 54″ Round Dining Table Base SU
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Cole Dining Chair
Duarte Solid Wood Bench
Marquez 24″ Wooden Bench
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.