Magnolia Side Chair
Clean lines and a lustrous two-tone finish make this solid wood chair and instant classic. An ebony finished spindle back marries beautifully with a natural finished solid wood seat in a modern farmhouse symphony of style. Durability features like blocked and screwed corners ensure strength and durability of a chair for a dining, living room or office.
Product Details
| Crafted from solid Asian hardwoods for durability, structural integrity and natural beauty | Yes |
|---|---|
| The shaped wooden seat adds comfort without compromising classic farmhouse style | Yes |
| Chairs seat is corner-blocked and secured with screws for exceptional durability | Yes |
| Plastic glides help prevent mars or scratches to floors | Yes |
| Versatile side chair suitable for dining, office, or living areas, serving as a stylish accent piece | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step two-tone ebony and natural finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Product Size | 20 x 23 x 40.25 in |
| Dimensions | 23 × 20 × 40.25 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Magnolia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Magnolia 24-inch Height Two-tone Counter Stool
Magnolia Cathedral Doored Server, Dusty Blue Finish
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 32 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia Upholstered Side Chair, Black
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 23.25 × 35 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Magnolia 5-piece 72-108-inch Dining Set
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Black |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia Arm Chair, Black
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 22 × 34 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Parota Wooden Chair
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez 24″ Wooden Bench
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.