Magnolia 54-inch Round Table
The 54-inch round Magnolia dining table fosters conversation and joviality, making it the perfect centerpiece for gatherings. Built to easily accommodate six or more people, this two-tone beauty features an architectural black sled base with a naturally finished top over ash veneers. Its modern yet warm profile adds a touch of sophistication to any dining space, blending contemporary style with inviting charm. Whether hosting family dinners or entertaining friends, the Magnolia dining table enhances every occasion with its elegant design and generous seating capacity.
Product Details
| Crafted of solid Asian hardwood, ash veneers and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting, cracking and developing mildew. | Yes |
| Plastic glides help prevent scratches or mars to floors | Yes |
| Built with solid wood legs to ensure lasting durability, stability, and timeless elegance for every dining experience | Yes |
| Comfortably seats up to six, enhancing intimate dining experiences with a spacious yet cozy 54-inch design. | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step two-tone sand and black finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Bottom sled stretchers provide sturdy support and stability for the 54″ Round Table | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| Product Size | 54 x 54 x 30 in |
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Magnolia Black Bookcase
| Dimensions | 39.5 × 15.5 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia Cathedral Doored Server, Weathered Sand
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 32 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia 24-inch Height Two-tone Counter Stool
Magnolia Upholstered Side Chair, Black
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 23.25 × 35 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Magnolia Curio, Black With Weathered Sand Interior
| Dimensions | 18 × 39 × 79 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia 7-piece 72-108-inch Dining Set(table & 6 Side Chairs)
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia 54-inch Round 5-piece Dining Set
Magnolia Arm Chair, Black
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 22 × 34 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Symmetry Dining Table
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Natural Parota Round Table base
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Rhett 96″ Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.