Magnolia Black Bookcase
A mixed media bookcase with industrial design bona fides dressed up with a fresh new sand wood finish for today’s interiors. A black metal frame with back stretchers offers sturdy construction and a sleek modern look. Five ash veneered shelvers offer a beautiful contrast while also offering abundant storage for a bedroom, office or dining area.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Meticulously fashioned with shelves crafted from ash veneers combined with engineered woods, all supported by a sturdy metal frame and stretchers. | Yes |
|---|---|
| Plastic glides keep the chair from scratching floor | Yes |
| Kiln-dried wood shelves helps prevent warping, splitting, cracking and developing mildew. | Yes |
| Powder coated metal frame finish enhances durability, offers a flawless finish, and provides resistance against wear, chipping, and rust. | Yes |
| Five fixed shelves offer a large area for display or storage | Yes |
| ideal for an office, this bookcase also works well in a dining area when paired with the Magnolia Round Counter Table and Stools | Yes |
| The wood shelves are hand-stained in a natural multi-step sand finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Dimensions | 39.5 × 15.5 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Magnolia 24-inch Height Two-tone Counter Stool
Magnolia Arm Chair, Black
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 22 × 34 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Magnolia Side Chair, Black
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20.25 × 34.5 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Magnolia Upholstered Side Chair, Black
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 23.25 × 35 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Magnolia Cathedral Doored Server, Dusty Blue Finish
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 32 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia 7-piece 72-108-inch Dining Set(table & 6 Side Chairs)
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia 80-96″ Table 5-piece Arm Chair Dining Set
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Tatum Etagere
Piper Etagere
Adrienne Bookcase
Evermore 5 Shelf Turquoise Etagere
Radcliff Etagere
Vista Etagere
Brambleton Bookcase
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Sterling Bookcase
Harvest Etagere
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.