Magnolia Side Chair, Black
The Magnolia Side Chair offers modern styling in a comfortable, easy-care package. This smartly tailored upholstered chair features side welting and a line-look polyester cover for effortless cleaning.. Guests will appreciate the 4-inch cushioned seat as they dine, supported by the solid wood twin scissor leg base. With its blend of comfort and beauty, the Magnolia Side Chair effortlessly enhances any dining space, ensuring both style and practicality.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted of Asian hardwood solids, foam, 100% polyester fabric and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting, cracking and developing mildew. | Yes |
| Plastic glides help protect floors from mars or scratches | Yes |
| Versatile side chair suitable for dining, office, or living areas, serving as a stylish accent piece | Yes |
| Built with solid wood legs to ensure lasting durability, stability, and timeless elegance for every dining experience. | Yes |
| Solidly constructed using mortise-and-tenon joinery and corner blocks for exceptional, longevity, and superior furniture integrity | Yes |
| 100% polyester fabric cover provides a durable and easy-to-clean surface that resists stains and spills. | Yes |
| 275 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step ebony finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Product Size | 20.25 x 25.5 x 34.5 in |
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20.25 × 34.5 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Magnolia |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Magnolia Curio, Weathered Sand With Black Interior
| Dimensions | 18 × 39 × 79 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered |
| Style | Industrial |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia Curio, Black With Weathered Sand Interior
| Dimensions | 18 × 39 × 79 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia 7-piece 72-108-inch Dining Set(table & 6 Side Chairs)
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia Cathedral Doored Server, Weathered Sand
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 32 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia Cathedral Doored Server, Black
| Dimensions | 18 × 70 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Magnolia 54-inch Round 5-piece Dining Set
Magnolia Curio, Dusty Blue With Weathered Sand Interior
| Dimensions | 18 × 39 × 79 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnolia |
| Features | Storage |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Parota Wooden Chair
Marquez 24″ Wooden Bench
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Duarte Solid Wood Bench
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.