Newport D5430-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 20″W x 23″D x 39″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.8cm W x 58.42cm D x 99.06cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and wood slat back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20 × 39 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9333A-7 Fabric, Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5430-62
Category: Chairs & Benches
Tags: Alabaster, 9333A-7 Fabric, Chairs & Benches, Cream, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport D5430-01B Wood Dining Cabinet Base KD
Newport D5430-14 Buffet
Newport D5430-15 Server
Rectangular Counter Table Top
Newport D5430-01 Dining Cabinet
Newport D5430-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Newport D5430-20 Rectangular Dining Table
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
| Weight | 500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 56 × 19 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9333A-7 Fabric, Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
| Features | Storage |
Newport D5430-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Rectangular Counter Table Base
Newport D5430-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Newport D5430-42 Rectangular Counter Table
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
MichaelAlan
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.