Newport D5430-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 48″W x 18″D x 80″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 45.72cm D x 203.2cm H |
| Construction & Features | 4 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 2 adj. wood framed tempered glass shelves w/plate grooves and 1 fixed wood framed tempered glass shelf w/plate grooves behind the doors |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers in the middle |
| Construction & Features | 2 bottom wood doors ; 1 adj. wood shelf behind each door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 127.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 48.13 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Alabaster and 9333A-7 Fabric |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5430-01T
Category: Dining Storage
Tags: Alabaster and 9333A-7 Fabric, Cream, Dining Storage, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport D5430-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Newport D5430-01B Wood Dining Cabinet Base KD
Newport D5430-42 Rectangular Counter Table
Rectangular Counter Table Top
Newport D5430-82 Counter Dining Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Newport D5430-15 Server
Newport D5430-14 Buffet
Newport D5430-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
| Weight | 500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 56 × 19 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9333A-7 Fabric, Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
| Features | Storage |
Newport D5430-01 Dining Cabinet
Newport D5430-25 Round Dining Table
Rectangular Counter Table Base
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-14 Buffet
Keir Four Door Cabinet
Caspar Iron Four Door Cabinet
Oslo Pantry Cabinet
Michael Alan Showroom
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Toronto 4 Door Sideboard
Albion Sideboard
Foundations Buffet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.