Orinda Rustic Solid Wood Side Chair, Brown Vegan Leather
The Orinda Side Chair blends the stylish allure of modern rustic design with exceptional comfort and functionality. Combining the relaxed appeal of a sling chair with the sophistication of upholstery, it features a brown vegan leather sling back paired with a comfortable cushioned seat. Crafted from solid wood, its exposed frame back adds a striking visual element, making it a standout piece at or away from the table. With its casually elegant vibe, the Orinda Side Chair is both intriguing and inviting, perfect for your dining area.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted from solid Asian hardwoods, foam, engineered woods and vegan leather cover | Yes |
|---|---|
| Kiln-dried wood helps prevent warping, cracking or splitting | Yes |
| The brown vegan leather chair, in polyester/polyurethane blend, offers a sophisticated look with the soft touch and durability of leather, yet is easy to maintain and resistant to wear and tear | Yes |
| Built from solid wood for durability, structural integrity and natural beauty | Yes |
| Solidly constructed using mortise-and-tenon joinery and corner blocks for exceptional stability | Yes |
| Plastic glides to protect floor | Yes |
| 300 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| The wood-rimmed back enhances the chair’s appearance from every angle while providing protection against wear and tear. | Yes |
| Versatile side chair suitable for dining, office, or living areas, serving as a stylish accent piece | Yes |
| Upholstered seat offer enhanced comfort, luxury, and a tailored look for dining, work or play | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step warm caramel finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| 2 pieces per carton | Yes |
| Product Size | 20.5 x 24.5 x 39 in |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 20.5 × 39 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic |
| Style | Transitional |
| Collection | Orinda |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Orinda 60″ Server
| Dimensions | 60 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Orinda |
| Features | Storage |
Orinda 5-piece 72-108-inch Dining Table Set With 4 Side Chairs
Orinda 78″h Curio
| Dimensions | 19 × 38 × 78 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Orinda |
| Features | Storage |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Duarte Solid Wood Bench
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Parota Wooden Chair
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.