Orinda 64″ Tv Stand
Modern primitive styling meets mid-century design in the Orinda 64” TV Stand, a compact yet stylish solution for smaller living spaces. Featuring a substantial 2.5-inch thick top and solid wood canted legs, it combines durability with a sleek, casual feel. The warm caramel finish over oak veneers highlights the natural grain, adding a rich, inviting touch. Two open shelves offer practical storage for electronics or décor, ensuring functionality without overwhelming your space. Perfect for cozy living rooms or apartments, the Orinda TV Stand delivers big style in a streamlined design.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Expertly crafted from Oak veneers, solid Asian hardwoods and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Styling details include bread box veneer 2.5″ top, canted substantial solid wood legs and two shelves | Yes |
| 64″ long TV Stand holds televisions up to 70 inches | Yes |
| Two shelves add exceptional structural stability while also providing space for storage or display area | Yes |
| Versatile piece that can be used as a compact TV Stand, a hallway piece or behind the sofa table | Yes |
| Open back offers easy access to electronics and effortless wire management | Yes |
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting and cracking | Yes |
| Plastic glides keep the table from scratching floor | Yes |
| Solid wood legs offer enhanced durability, longevity, and can withstand daily wear for years | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step warm caramel finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| 300 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| Two shelves adds exceptional structural stability while also providing space for storage or display area | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 64 × 18 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Orinda |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Orinda 5-piece 72-108-inch Dining Table Set With 4 Side Chairs
Orinda Rustic Solid Wood Side Chair, Brown Vegan Leather
Orinda 60″ Server
| Dimensions | 60 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Orinda |
| Features | Storage |
Orinda 78″h Curio
| Dimensions | 19 × 38 × 78 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Orinda |
| Features | Storage |
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Sereno Entertainment Credenza
Foundations Entertainment Credenza
Tribeca Entertainment Credenza
| Dimensions | 20.5 × 80.38 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Flora Entertainment Credenza
Monolith Entertainment Credenza
Barcelona Entertainment Credenza
| Dimensions | 18.75 × 72 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Albion Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.25 × 80.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Power |
Fynn Display Cabinet
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.