Sereno Bench
The Sereno bench makes a modern textural statement with an upholstered top featuring softly rounded corners. Cast resin support panels have textured wood grain look in the Lutra finish. A brushed stainless steel stretcher in a Nickel finish pierces the side panels for a modern style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 4.25 |
|---|---|
| Cubes | 17.86 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | RSF – 329 Lutra Faux Stone |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Sereno Bench |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Sereno |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 90.2 |
| Total Shipping Weight | 90.2 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| White dome glides | Yes |
| Upholstered seat atop cast resin support panels with textured wood grain look in Lutra finish and one brushed stainless steel stretcher in Nickel finish | Yes |
| Stretcher extends past base panels | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Dimensions | 20 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Sereno |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sereno Arm Chair
| Dimensions | 25.38 × 24.75 × 34.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Sereno |
| Features | Fabric |
Sereno Panel Bed Queen
| Dimensions | 92.25 × 67.25 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Lutra |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Sereno |
| Features | Fabric |
Sereno Entertainment Credenza
Sereno Arm Chair
| Dimensions | 27 × 24 × 37.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Lutra |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Sereno |
| Features | Fabric |
Sereno Desk
Sereno Dresser
Sereno Dining Table
Sereno Nightstand
Sereno Buffet
Sereno Buffet
| Dimensions | 20.06 × 67.94 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Lutra and Fuso |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Sereno |
| Features | Storage |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Parota Wooden Chair
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.