Sophia Small Bench
We are particularly excited about this little treat of a bench. Available in multiple sizes and colors, our Sophia bench is upholstered in a luxe chenille fabric with waterfall sides. Use these benches at the foot of your bed, at the table, your desk, the entryway – there’s no place Sophia won’t look amazing.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sophia Petite Bench
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 21 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sophia Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Petite Bench
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 21 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Sophia Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Small Bench
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Pink |
| Detail Color | Sophia Pink |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Petite Bench
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 21 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Pink |
| Detail Color | Sophia Pink |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Small Bench
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Sophia Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Large Bench
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Pink |
| Detail Color | Sophia Pink |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Large Bench
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sophia Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Petite Bench
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 21 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Large Bench
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Sophia Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Large Bench
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.