Sophia Small Bench
We are particularly excited about this little treat of a bench. Available in multiple sizes and colors, our Sophia bench is upholstered in a luxe chenille fabric with waterfall sides. Use these benches at the foot of your bed, at the table, your desk, the entryway – there’s no place Sophia won’t look amazing.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Sophia Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sophia Small Bench
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Petite Bench
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 21 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sophia Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Petite Bench
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 21 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Sophia Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Petite Bench
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 21 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Petite Bench
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 21 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Pink |
| Detail Color | Sophia Pink |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Large Bench
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sophia Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Large Bench
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Sophia Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Large Bench
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Pink |
| Detail Color | Sophia Pink |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Small Bench
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Pink |
| Detail Color | Sophia Pink |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Sophia Large Bench
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sophia |
| Features | Fabric |
Parota Wooden Chair
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Cole Dining Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.