Tranquility – Miranda Kerr Home Morel Arm Chair
Description
Description
Funky meets sophisticated in the Morel Arm Chair, an inspired comfort piece showcasing a striking silhouette with subtle geometric nods and a cozy sheepskin finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric Canberra Ivory | Yes |
|---|
Additional information
Additional information
| Dimensions | 23 × 24 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tranquility – Miranda Kerr Home Serenity Sofa -Special Order
Tranquility – Miranda Kerr Home Exhale Swivel Chair -Special Order
| Dimensions | 32 × 31 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Swivel |
Tranquility – Miranda Kerr Home Fleur Hall Chest
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Milky Mushroom |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Storage |
Tranquility – Miranda Kerr Home Paris Nightstand
Tranquility – Miranda Kerr Home Restore Upholstered Bed Queen
| Dimensions | 91 × 73 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Fabric |
Tranquility – Miranda Kerr Home Enlightenment Side Table
Tranquility – Miranda Kerr Home Tranquility Upholstered Bed Queen
| Dimensions | 88 × 66 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Fabric |
Tranquility – Miranda Kerr Home Immersion Dresser
Tranquility – Miranda Kerr Home Restore Bed Cal King
| Dimensions | 95 × 89 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | California King |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Fabric |
Tranquility – Miranda Kerr Home Restore Upholstered Bed King
| Dimensions | 91 × 89 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Marquez 24″ Wooden Bench
Michael Alan Showroom
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.