Tranquility – Miranda Kerr Home Restore Bed Cal King
Description
Description
Exuding a soft and refined vision, the Restore Upholstered Bed adds layers of textural depth and interest to bedroom areas with a simplistic frame and rounded edges.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric: Cottony Ivory | Yes |
|---|
Additional information
Additional information
| Dimensions | 95 × 89 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | California King |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tranquility – Miranda Kerr Home Serenity Sofa -Special Order
Tranquility – Miranda Kerr Home Paris Nightstand
Tranquility – Miranda Kerr Home Exhale Swivel Chair -Special Order
| Dimensions | 32 × 31 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Swivel |
Tranquility – Miranda Kerr Home Restore Upholstered Bed King
| Dimensions | 91 × 89 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Fabric |
Tranquility – Miranda Kerr Home Restore Upholstered Bed Queen
| Dimensions | 91 × 73 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Fabric |
Tranquility – Miranda Kerr Home Enlightenment Side Table
Tranquility – Miranda Kerr Home Immersion Dresser
Tranquility – Miranda Kerr Home Tranquility Upholstered Bed Queen
| Dimensions | 88 × 66 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Fabric |
Tranquility – Miranda Kerr Home Morel Arm Chair
| Dimensions | 23 × 24 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Fabric |
Tranquility – Miranda Kerr Home Fleur Hall Chest
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Milky Mushroom |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tranquility – Miranda Kerr Home |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sundance King Panel Bed
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.