Tristan D5878-68A Backless Bench w/Upholstered Seat & U-Shaped Legs
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 51″W x 16″D x 19″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 129.54cm W x 40.64cm D x 48.26cm H |
| Construction & Features | upholstered seat |
| Construction & Features | metal caps on feet |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs per seat |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 51 × 19 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Swiss Coffee |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tristan – LT. Brown D5878 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5878-68A
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Magnussen Home, Swiss Coffee
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tristan D5878-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Tristan D5878-23 60″ Round Dining Table
Tristan D5878-12 Sideboard
Tristan D5878-64 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Tristan D5878-21 Trestle Dining Table
Tristan D5878-01 Dining Cabinet
Tribeca Dining Chair
MichaelAlan
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Parota Wooden Chair
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.