Tristan D5878-21 Trestle Dining Table
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 84″W x 40″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 213.36cm W x 101.6cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 108″x40″x30″ with one center removable ext. leaf (24″/pc) |
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides |
| Construction & Features | metal caps on feet |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 400 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Swiss Coffee |
| Style | Transitional |
| Collection | Tristan – LT. Brown D5878 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tristan D5878-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Tristan D5878-23 60″ Round Dining Table
Tristan D5878-68A Backless Bench w/Upholstered Seat & U-Shaped Legs
Tristan D5878-12 Sideboard
Tristan D5878-64 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Tristan D5878-01 Dining Cabinet
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Marquez Dining Table
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
MichaelAlan
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Natural Parota Round Table base
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Michael Alan Showroom
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.