Living Room Melange Miranda Credenza
With a dreamy color palette of whites, creams and gray, the Miranda Credenza has exquisite quatrefoil fretwork on the three door fronts. Crafted of hardwoods with a white finish and gray accents with rub-through detail.
Product Details
| Three doors with one adjustable shelf behind each doorVentilated back panelFinish: White finish with gray accents.Distressed Finished: Rub-through | Yes |
|---|---|
| Finish | White finish with gray accents. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Shelves | 3 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
| Weight | 189.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 72 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Noelle Credenza
Melange Callum Round Accent Table
Melange Atlantis Entertainment Credenza
Melange Korena Square Cocktail Table
Melange Grove Round End Table
Melange Classic Credenza
Melange Atlantis End Table
Melange Nolita Two Door Cabinet
Melange Florence Four Door Credenza
Melange Casual Dining Brynlee 42in Top
Melange Willow Hall Chest
Melange Renee Credenza
Lennox Four-Door Sideboard
Jarvis Server
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Mirabelle Buffet
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Keir Four Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.