Pentak White Four Door Cabinet
The Pentak White Server brings a blend of modern and coastal vibes to your space. Crafted from white-wash mango wood, it features soft-close door hinges and matte black iron bar door pulls for added convenience and style. With four doors adorned with open pierced fretwork detailing, this server offers ample storage space along with two fixed interior shelves and media cable management. Each piece of mango wood is unique, showcasing natural variations in color, density, grain, and finishing. With its modern coastal design and neutral color palette, the Pentak White Server is sure to complement any space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White Wash |
| Material | Wood |
| Style | Modern, Coastal |
| Collection | Pentak White |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 181.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern coastal design with a white-wash mango wood construction | Yes |
| Four doors with open pierced fretwork detailing for ample storage | Yes |
| Soft-close door hinges and matte black iron bar door pulls | Yes |
| Four doors reveal two fixed shelves & media cord cutouts | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for coordinating items to complete the look | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 76 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Pentak White |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Keir Four Door Cabinet
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Jarvis Server
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.