Serenity Tobago Buffet
In a light and airy whitewashed and wire brushed oak finish and a soft serpentine-shaped case, the Serenity Buffet brings the relaxed aura of the outside in. The buffet has 2 doors with soft-close hinges and 3 drawers with soft-close drawer guides. The top drawer has a removable black felt silverware tray, and there are 2 adjustable shelves behind each door. Champagne drawer pulls add a sophisticated touch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hingesThree drawers with soft-close drawer guidesTop drawer has a removable black felt silverware trayTwo adjustable shelves behind each doorFinish: Surf: light, airy whitewashed oak.Hardware: Light champagne ring pullsDistressed | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Oak Veneers |
| Finish | Surf: light, airy whitewashed oak. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 3 |
| Number Of Shelves | 4 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
| Weight | 285.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 70 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Serenity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Serenity Rookery Queen Upholstered Panel Bed
Serenity Rookery Cal King Upholstered Panel Bed
Living Room Serenity Kai Console Table
Serenity Skipper End Table
Casual Dining Serenity Round Dining Table Base
Serenity Antigua Three Drawer Nightstand
Serenity Shoal Writing Desk
Serenity Dresser
Serenity Wavecrest Oval Nightstand
Serenity Antigua Three Drawer Nightstand
Serenity Swale Round Side Table
Serenity Five Drawer Chest
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Sunset D5783-14 Buffet
Toronto 4 Door Sideboard
Jarvis Server
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Oslo Pantry Cabinet
Payson Buffet
| Dimensions | 19 × 64 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Mirabelle Buffet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.