Foundry Dining Table
Description
Description
The Foundry Dining Collection is offered in a wire-brushed Pewter Finish for a natural, rustic appeal. Constructed from Oak Veneer and Select Hardwood, with metal accent plates throughout.
Product Details
| Brushed Pewter Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Wire brushed for natural rustic appeal | Yes |
| Dining Table has 18″ Self Storing Leaf | Yes |
| Metal accents throughout collection | Yes |
| Construction | Oak Veneer & Select Hardwood |
| Material | Wood and Wood Veneer |
| Product Dimensions | 78″W x 42″L x 30″H |
| Weight | 146 Lbs. |
| Cube | 12.2 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Pewter |
| Collection | Foundry |
| Product Cube | 12.17 |
| Carton Weight | 136.4 |
| Product Weight | 123.2 |
| Color Code | PEW |
| Color Name | Brushed Pewter |
| Carton Dimensions | 63.75″W x 45.5″D x 7.25″H |
Additional information
Additional information
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Pewter |
| Style | Transitional |
| Collection | Foundry |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
FR-TA-4278-PEW-C
Category: Dining Tables
Tags: Brushed Pewter, Dining Tables, Gray, Intercon Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Foundry Coffee Table
Foundry 60″ Writing Desk
Foundry Chairside Table
Foundry Executive Desk
Foundry Server
Foundry Pedestal Table
Foundry End Table
Foundry Lateral File Cabinet
Foundry Sliding Door Cabinet
Foundry 76″ Bunching Bookcase
Foundry Sofa Back Table
Foundry 70″ TV Console
Michael Alan Showroom
Ezra TABLES 51512/52+91181
MichaelAlan
Marquez Rectangular Counter Height Table
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Michael Alan Showroom
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Taos Dining Table
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-42 Counter Table
Draper Dining Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Natural Parota Round Table base
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.