Foundry Sofa Back Table
The Foundry Living Collection is constructed from oak veneer and select hardwoods and has a wire-brushed pewter finish. Two sizes of stands and four accent tables are available to meet your exact living room needs. Black metal accents combined with its stunning rustic finish gives this group an industrial look that will also add warmth to living spaces of all sizes.
Product Details
| Wire Brushed Pewter Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwood Construction | Yes |
| Metal accent plates on all pieces | Yes |
| Full Extension drawer glides | Yes |
| English Dovetail joinery | Yes |
| Open bottom shelf for basket storage | Yes |
| Construction | Oak Veneer & Select Hardwood |
| Product Dimensions | 50″W x 18″D x 30″H |
| Weight | 80 Lbs. |
| Cube | 9.2 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Brushed Pewter |
| Collection | Foundry |
| Product Cube | 9.23 |
| Carton Weight | 79.2 |
| Product Weight | 72.6 |
| Color Code | PEW |
| Color Name | Brushed Pewter |
| Carton Dimensions | 53″W x 20.75″D x 14.5″H |
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 50 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Pewter |
| Style | Transitional |
| Collection | Foundry |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Foundry Lateral File Cabinet
Foundry Pedestal Table
Foundry Ladder Chair
Foundry 70″ TV Console
Foundry Chairside Table
Foundry Lift Desk
Foundry Server
Foundry Mid-Century Upholstered Chair
Foundry Coffee Table
Foundry 60″ Half Ped Desk
Foundry End Table
Foundry Executive Desk
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Latola Solid Wood Console
Adrian Console Table
Jackson Console Table
Darsa Console Table
Equinox Console Table
Stratton Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Linea Console Table
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Oslo Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.