Garland 60-80″ Counter Table With 20″ Leaf, Greige Finish
The Garland 36″ Counter Height Table blends modern design with a versatile greige finish for a casually elegant look. Clean architectural lines pair with a neutral, relaxed tone, creating a stylish yet inviting dining centerpiece. Its modern silhouette is softened by a faux plank top, subtly distressed with rasping and threading techniques for refined, casual sophistication. At a comfortable height for both sitting and standing, it’s perfect for dining, gathering, or even working while standing. Sturdy yet approachable, the Garland Counter Height Table is built to welcome and entertain for years to come.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted of oak and acacia veneers; acacia, mango, Asian hardwood solids; and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Faux plank top with rasping and threading distressing for a relaxed, sophisticated look | Yes |
| Table Top extends from 60 to 80 inches with the insertion of the included 20-inch leaf to seat up to eight people. The smooth rack and pinion leaf mechanism can be operated by one person. | Yes |
| The 36-inch Counter Height Table presents a graceful solution for both dining and working, offering an ideal height for standing engagements. | – |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step greige finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Dual doors on both sides of the table base offer easy access to hidden storage for dining essentials, while an open shelf provides additional space for storage or display. | Yes |
| Adjustable levelers add stability on uneven surfaces. | Yes |
| Product Size | 60-80 x 42 x 36 in |
| Dimensions | 42 × 60 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Garland |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Garland Sideboard
| Dimensions | 19 × 64 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Garland |
| Features | Storage |
Garland 64″ Sideboard, Greige Finish
| Dimensions | 64 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Garland |
| Features | Storage |
Garland, Sofa Table, Toffee Finish
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Symmetry Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Draper Dining Table
Taos Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.