Rosalie King Panel Bed
Description
Description
Product Details
| 6/6 Panel Headboard | Constructed of select hardwood solids and Pine veneers |
|---|---|
| 6/6 Panel Headboard | Triple square beads frame out the generously scaled white frame |
| 6/6 Panel Headboard | Driftwood panels add to the laid back lifestyle |
| 6/6 Panel Headboard | King Panel Bed: 30718-30719-30772 |
| 6/6 Panel Headboard | Fully Assmebled Size: 79 3/4″W x 87″D x 56″H |
| 6/6 Panel Headboard | Boxspring required |
| 6/6 Panel Footboard | Constructed of select hardwood solids and Pine veneers |
| 6/6 Panel Footboard | Driftwood panels add to the laid back lifestyle |
| 6/6 Panel Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support legs with a built-in leveler attached to each slat |
| 5/0-6/6 Side Rails | Constructed of select hardwood solids and pine veneers |
| 5/0-6/6 Side Rails | Bolt on construction for long lasting strength |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 87 × 79.75 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | White Caps |
| Style | Coastal |
| Bed Size | King |
| Collection | Rosalie |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rosalie Full Panel Bed
Rosalie Rectangle End Table
Rosalie Queen Upholstered Bed
| Dimensions | 87.25 × 63.75 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | White Caps |
| Style | Coastal |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Rosalie |
| Features | Fabric |
4/6 Wood Frame Uph Ftbd
Rosalie Round Mirror
Rosalie Round Spindle Cocktail
Rosalie Queen Woven Bed
Rosalie Woven Side Chair 2in
Rosalie Uph Host Chair 2in
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 23.7 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | White Caps |
| Style | Cottage |
| Collection | Rosalie |
| Features | Fabric |
5/0 Panel Headboard
Rosalie 1-Drawer Nightstand-White
Rosalie 56″ 6-Drawer Dresser-Wht
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Sundance King Panel Bed
Michael Alan Showroom
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Michael Alan Showroom
Parota Parota, King Bed
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.