Rosalie Round Spindle Cocktail
Description
Description
Product Details
| Constructed of an Oak veneer top and solid pine base | Yes |
|---|---|
| The hemlock finish on the tabletop enhances the white hardwood spindles | Yes |
| Compact design for small living spaces | Yes |
| Fits into various room layouts with its versatile design | Yes |
| Dimensions | 40.00″W X 40.00″D X 19.00″H |
| Weight | 48.50 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 19 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | White Caps |
| Style | Cottage |
| Collection | Rosalie |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
30701
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Cocktail & Coffee Tables, Riverside Furniture, White, White Caps
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rosalie 1-Drawer Nightstand-White
4/6 Panel Footboard
5/0-6/6 Side Rails
Rosalie Twin Upholstered Bed
| Dimensions | 87.25 × 42.75 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | White Caps |
| Style | Coastal |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Rosalie |
| Features | Fabric |
Rosalie Side Chair-Blue 2in
Round Table Top
Rosalie Queen Woven Bed
Rosalie 2-Drawer Nightstand-White
Rosalie Woven Square Cocktail
Rosalie Woven Side Chair 2in
6/6 Wood Frame Uph Hdbd
Rosalie 1-Drawer Nightstand-Blue
| Weight | 46.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 20 × 26 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Cabana Blue |
| Style | Cottage |
| Collection | Rosalie |
| Features | Power |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Amner Coffee Table
Michael Alan Showroom
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Dakota Round Coffee Table
Stowe Coffee Table
Michael Alan Showroom
Darsa Cocktail Table
Michael Alan Showroom
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Michael Alan Showroom
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Zurich Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.