Naples 42-inch Drop-leaf Dining Table
Perfect for those looking for a space saving dining solution, this Drop-Leaf Dining Table ticks a lot of boxes. The piece features a vintage-inspired antiqued white finish that exudes cottage appeal. Furthermore, the two drop leaves allow you to cozy the table up right next to a wall to save space.Sometimes you need to accommodate extra guests, other times you need less room at the table. A drop leaf allows you to conveniently increase or decrease each end of the table to fit your needs.
Product Details
| Wood Veneers & Solids | Yes |
|---|---|
| Constructed of Asian hardwoods and Asian veneers | Yes |
| Antiqued White | Yes |
| Product Size | 42 x 42 x 30 in |
| Dimensions | 42 × 42 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Naples |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Rhett 96″ Dining Table
Marquez Dining Table
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Taos Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Horizons Dining Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Natural Parota Round Table base
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.