Nouveau Chic Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Bring serene style and calm chic to your gatherings with the Nouveau Chic Rectangle Dining Table. Crafted of Quartered and Cathedral Oak Veneers with light wire brushing to create the Sandstone finish, the table has curved, scalloped ends and metal ferrules on the legs, along with a metal accent at the top of the legs. With one 22-inch leaf, the table extends to 104 inches to accommodate 8 guests and six guests without the leaf.
Product Details
| Curved, scalloped endsOne 22-inch leafTable extends to 104-inches with leaf in placeTable will accommodate up to 6 coordinating chairs without leaf and 8 chairs with leafMetal ferrules on legsMetal accent at the top of legsFinish: Sandstone: cathedral and | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Oak Veneers and Metal |
| Finish | Sandstone: cathedral and quartered oak veneers with light wire brushing along with transparent and opaque stains to create this serene finish. Silver metal ferrules and accents on the legs. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Leaves | 1 |
| Leaf Width | 22 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 180.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 82 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Nouveau Chic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nouveau Chic Console Table
Nouveau Chic Side Chair
Nouveau Chic Three Drawer Nightstand
Nouveau Chic Five Drawer Chest
Nouveau Chic Nine Drawer Dresser
Nouveau Chic Round Pedestal Dining Table
Nouveau Chic Host Chair
Nouveau Chic End Table
Nouveau Chic Buffet
Nouveau Chic King Upholstered Bed
Nouveau Chic Wardrobe
Casual Dining Nouveau Chic Round Pedestal Table Base
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Rhett 96″ Dining Table
Natural Parota Round Table base
Gavin Dining Table
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Draper Dining Table
Horizons Dining Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.