Nouveau Chic Buffet
A brilliant fusion of classic architectural design elements, soft shapes and faux metal accents, the Nouveau Chic Buffet blends fashion and function. Crafted of Cathedral and Quartered Oak Veneers with a serene Sandstone finish, the buffet has four doors with soft-close hinges and magnetic door catches and one self-closing drawer behind each pair of doors. The left side drawer has a drop-in felt-lined silver tray, and there’s one adjustable shelf behind each pair of doors. Includes a ventilated back panel and a three-plug outlet behind the right door.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne self-closing drawer behind each pair of doorsLeft side drawer has drop-in felt lined silver trayOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelPower supply behind right doo | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 42.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 265.00 |
| Carton Width | 76.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Oak Veneers and Volakas White Marble |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6500-SANDSTONE-SP |
| Style | Transitional |
| Width | 72.25 |
| Wood Distressing Type | Lite Wire-Brushing |
| Weight | 216 |
| Image Role Data | {“6500_75900_80_detail4”:[“Detail Image 1″],”6500_75900_80_room”:[“Room Image 1″],”6500_75900_80_room2”:[“Room Image 2″],”6500_75203_500_900_80_room”:[“Room Image 3″],”6500_75900_80_silo”:[“S |
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 72.25 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Nouveau Chic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nouveau Chic Side Chair
Nouveau Chic Console Table
Nouveau Chic Wardrobe
Nouveau Chic End Table
Nouveau Chic Host Chair
Nouveau Chic Nine Drawer Dresser
Nouveau Chic Five Drawer Chest
Nouveau Chic King Upholstered Bed
Nouveau Chic Round Pedestal Dining Table
Bedroom Nouveau Chic Cal King Upholstered Bed
Nouveau Chic Oval Mirror
Nouveau Chic Three Drawer Nightstand
Albion Sideboard
Caspar Iron Four Door Cabinet
Sunset D5783-14 Buffet
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Foundations Buffet
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Payson Buffet
| Dimensions | 19 × 64 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Townsend Sideboard
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.