Nouveau Chic Round Pedestal Dining Table
With an hourglass-shaped pedestal base tied in the middle with a metallic-finished collar, the Nouveau Chic Round Dining Table brings serene style to any space. Crafted of Oak Veneers and Resin with a sunburst veneer pattern on top, the table has a Sandstone finish. Accommodates up to 6 coordinating chairs.
Product Details
| Table will accommodate up to 6 coordinating chairsRound shapePedestal baseMetallic finished collar accent on baseSunburst veneer pattern on topFinish: Sandstone: cathedral and quartered oak veneers with light wire brushing along with transparent and opaqu | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Oak Veneers and Resin |
| Finish | Sandstone: cathedral and quartered oak veneers with light wire brushing along with transparent and opaque stains to create this serene finish. Silver metallic collar accent on pedestal base. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 242.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Nouveau Chic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nouveau Chic Oval Mirror
Nouveau Chic Buffet
Nouveau Chic Wardrobe
Casual Dining Nouveau Chic Round Pedestal Table Base
Nouveau Chic Five Drawer Chest
Nouveau Chic Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Nouveau Chic End Table
Nouveau Chic Side Chair
Nouveau Chic Host Chair
Bedroom Nouveau Chic Cal King Upholstered Bed
Nouveau Chic Nine Drawer Dresser
Nouveau Chic Console Table
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Taos Dining Table
Natural Parota Round Table base
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Horizons Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.