Pendleton 59.5-inch Gathering Table
A casual two-tone finish and heritage farmhouse style are the hallmarks of the Pendleton Counter Height Gathering Table. Ivory and Honey Oak tones give an instant feeling of home while the plank-effect table and a saloon-style galley rail make the table feel like an instant time-treasured heirloom. Pair with the matching Pendleton Counter Stools for a coordinated classic look.
Product Details
| Constructed of Asian hardwood solids, oak veneers, iron and engineered hardwood products | Yes |
|---|---|
| Styling details include plank-effect top, double pedestal base and metal galley rail | Yes |
| Table seats up to six people | Yes |
| Oil-rubbed brass finish | Yes |
| Two-tone Ivory and Honey Oak finish | Yes |
| Product Size | 59.5 x 31.5 x 36 in |
| Dimensions | 31.5 × 59.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Pendleton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sunset D5783-42 Counter Table
Symmetry Dining Table
Natural Parota Round Table top
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.