Pendleton 24″ Backless Counter Stool
Kitchen Counter Stool constructed of Asian Hardwood solids and built to last with front and side stretchers and shaped seat for the most comfortable natural seating around. The Pendleton Counter Stool has a lustrous Ivory finish and features an oil-rubbed brass galley rail for a heritage farmhouse look.
Product Details
| Constructed of solid Asian hardwoods | Yes |
|---|---|
| Shaped seat adds comfort to the seat | Yes |
| Front and side stretchers improve structural stability and strength while adding comfort to the seat | Yes |
| 24-inch Counter height seat | Yes |
| Oil-rubbed brass galley rail brings a touch of heritage styling to the stool | Yes |
| Ivory finish | Yes |
| Product Size | 19 x 16 x 27 in |
| Dimensions | 16 × 19 × 27 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Pendleton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pendleton 5-piece Counter Dining Set(counter Table & 4 Counter Stools)
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | White |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Pendleton |
| Features | Storage |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Darlene STOOLS 40573-30/25DB
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.