Riverdale 96-inch Counter Table W/2 12-inch Leaves
This Rustic Ranch table makes a great centerpiece to any casual counter setting. This table is built to seat all your family and friends with two-12 inch leaves that insert on the outer leaves to expand the table72 to a full 96 inches with seating for up to 10. The railroad tie base stretchers add look and strength to the table base and complement the saw-rasping distressing that will make the table fit in settings from the plains to the city.
Product Details
| Constructed of pine solids and pine veneers with engineered hardwoods | Yes |
|---|---|
| Table expands from 72 to 96 inches with the addition for two 12-inch leaves | Yes |
| Saw rasping and extra distressing gives the Table a casual heirloom feel | Yes |
| Rustic styling | Yes |
| Dimensions without leaf: 36″W x 72″L x 36″H, Dimensions with Leaf: 36″W x 96″L x 36″H | Yes |
| Seats up to 10 | Yes |
| Driftwood finish | Yes |
| Dimensions | 72 × 96 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Riverdale |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Riverdale Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 42 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Riverdale |
| Features | Storage |
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Draper Dining Table
Taos Dining Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Symmetry Dining Table
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Horizons Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.